logo
Inzerce půjček ZDARMA >>

Půjčky svádí, ale můžou se proměnit i v peklo. Víme, na co si dát pozor!

Půjčky svádí, ale můžou se proměnit i v peklo. Víme, na co si dát pozor!

Potřebujete novou ledničku, dosloužilo vám auto, nebo plánujete koupit byt? To jsou situace, kdy vám zůstatek na účtu nebude stačit a nejspíš bez úvěru neobejdete. Jak se ale ve světě půjček vyznat a na co si dát pozor?

Každý z nás se někdy může dostat do situace, kdy bude úvěr třeba

Podle průzkumu České bankovní asociace si někdy půjčily peníze dvě třetiny Čechů. Předem zvažte, na co peníze přesně potřebujete, jakou částku a vždy si vyberte úvěr, který pro vás bude nejvhodnější. Každý typ půjčky má totiž odlišné podmínky, úroky i limit čerpaných prostředků.

Na co si dát určitě pozor ještě předtím, než cokoliv podepíšete?

  • Nesoustřeďte se jen na úrokovou sazbu.
  • Detailně si pročtěte všechny poplatky za vedení úvěru a další služby.
  • Zjistěte si, zda banka či nebankovní společnost nevyžaduje uzavření životního pojištění.
  • Sledujte roční procentuální sazbu nákladů, abyste zjistili, kolik celkem zaplatíte. Tu nemusí ovšem uvádět společnosti, které vám poskytují úvěr nižší než 5 000 Kč a vyšší než 800 000 Kč, nebo úvěry se splatností kratší než 3 měsíce. Vždy si vyžádejte ceník poplatků.

Pokud už máte smlouvu na půjčku podepsanou a nevyhovuje vám, využijte možnost refinancování, tedy převedení dluhu jinam. Podobně funguje i konsolidace, tedy sloučení několika půjček do jedné.

Jaká půjčka pro vás bude ta pravá?

Potřebujete peníze na vybavení domácnosti nebo si plánujete pořídit nové auto? Zvolte spotřebitelský úvěr, se kterým získáte i více než půl milionu korun. Úroky u něj začínají pod 10 % a splátky si můžete rozložit klidně na 6 let.

Došly vám peníze, potřebujete menší částku a jste si jisti, že ji dokážete v krátké době splatit? Sáhněte po úvěrové kartě s bezúročným obdobím. Do 45 nebo 50 dnů, tak můžete peníze vrátit, aniž byste museli platit úroky. Když ovšem dobu propásnete, úroky se vyšplhají až na 20 % i výše.

Na financování bydlení je určená hypotéka, u které se výše půjčky pohybuje v milionech. S úroky se nyní dostanete i pod 2 %, přičemž úvěr můžete splácet klidně až 35 let. Něco jiného je, když potřebujete svůj byteček rekonstruovat. Tam nabízí banky i nebankovní společnosti speciální půjčky pro tento případ.

Nemáte u banky šanci?

Peníze vám mohou půjčit i nebankovní společnosti. Tam je ale třeba ještě větší obezřetnosti. Vyberte si jen tu prověřenou. Například společnost Cofidis nabízí rychlé nebankovní půjčky

na pořízení auta, rekonstrukci, vybavení domácnosti, nebo čistě hotovost. Peníze můžete mít na účtu do 24 hodin, úroky jsou téměř stejné jako v bance a na on-line kalkulačce si spočítáte, kolik zaplatíte, takže se vyhnete nepříjemnému překvapení.